Sacri concentus (Hans Leo Hassler): Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
Richard Mix (talk | contribs) (Created page with 'Hans Leo Hassler's '''''Sacri concentus''''' was published in Nuremberg in 1601 and reissued with additions in 1612. All of the works were edited by Joseph Auer in ''[http://im…') |
No edit summary |
||
(44 intermediate revisions by 9 users not shown) | |||
Line 1: | Line 1: | ||
'''Title:''' ''Sacri concentus, quatuor, 5, 6, 7, 8, 9, 10 & 12 vocum.'' | |||
'''Composer:''' Hans Leo Hassler | |||
{{PubDatePlace|1601|in Nuremberg.| }} | |||
'''Description:''' Hassler's '''''Sacri concentus''''' was published in Nuremberg in 1601 and reissued with additions in 1612. All of the works were edited by Joseph Auer in ''[http://imslp.org/wiki/Sacri_Concentus_(Hassler,_Hans_Leo) Denkmaler deutscher Tonkunst XXIV-XXV]'' (Leipzig, 1906). | |||
==List of Works== | |||
{|class="wikitable sortable" | |||
|- | |||
!1601 | |||
!1612 | |||
!Title | |||
!Text | |||
![[:Category:Sacred music by season|Liturgical use]] | |||
!Voicing | |||
|- | |||
| 1 | |||
| 1 | |||
|''[[Deus in nomine tuo (Hans Leo Hassler)|Deus in nomine tuo]]'' | |||
|[[Psalm 54]]:1-3 | |||
| | |||
|{{CiteCat|SATB}} | |||
|- | |||
| 2 | |||
| 2 | |||
|''[[Deus in nomine tuo (Hans Leo Hassler)|Ecce enim Deus]]'' | |||
|[[Psalm 54]]:4-7 | |||
| | |||
|{{CiteCat|SATB}} | |||
|- | |||
| 3 | |||
| 3 | |||
|''[[Quem vidistis pastores? (Hans Leo Hassler)|Quem vidistis, pastores?]]'' | |||
|[[Quem vidistis]] | |||
|{{CiteCat|Christmas}} | |||
|{{CiteCat|SSAT}} or {{CiteCat|ATTB}} | |||
|- | |||
| 4 | |||
| 4 | |||
|''[[Ite in universum mundum (Hans Leo Hassler)|Ite in universum mundum]]'' | |||
|Mark 16:15b-16a | |||
| | |||
|{{CiteCat|SATB}} | |||
|- | |||
| 5 | |||
| 5 | |||
|''[[Ego vero afflictus sum (Hans Leo Hassler)|Ego vero afflictus sum]]'' | |||
|[[Psalm 40]]:17 | |||
| | |||
|{{CiteCat|SATB}} | |||
|- | |||
| 6 | |||
| 6 | |||
|''[[Cantate Domino a 4 (Hans Leo Hassler)|Cantate Domino]]'' | |||
|[[Psalm 96]]:1-3 | |||
| | |||
|{{CiteCat|SATB}} or {{CiteCat|TTBB}} | |||
|- | |||
| 7 | |||
| 7 | |||
|''[[Laetentur coeli (Hans Leo Hassler)|Laetentur coeli]]'' | |||
|[[Psalm 96]]:11-13 | |||
| | |||
|{{CiteCat|AATB}} | |||
|- | |||
| 8 | |||
| 8 | |||
|''[[Domine Deus Pater (Hans Leo Hassler)|Domine Deus Pater]]'' | |||
| | |||
|Table prayer | |||
|{{CiteCat|ATTB}} | |||
|- | |||
| 9 | |||
| 9 | |||
|''[[Gratias agimus tibi (Hans Leo Hassler)|Gratias agimus tibi]]'' | |||
| | |||
|Thanksgiving | |||
|{{CiteCat|ATBB}} or {{CiteCat|TTBB}} | |||
|- | |||
|10 | |||
|10 | |||
|''[[Qui laudat Dominum (Hans Leo Hassler)|Qui laudat Dominum]]'' | |||
|(by [[Prosper of Aquitaine]]) | |||
| | |||
|{{CiteCat|SSAT}} or {{CiteCat|SATB}} | |||
|- | |||
| | |||
|11 | |||
|''[[Laudate Dominum (Hans Leo Hassler)|Laudate Dominum omnes gentes]]'' | |||
|[[Psalm 117]] | |||
| | |||
|{{CiteCat|SATB}} | |||
|- | |||
| | |||
|12 | |||
|''[[Jubilate Deo omnis terra, cantate (Hans Leo Hassler)|Jubilate Deo omnis terra]]'' | |||
|[[Psalm 98]]:5-7a | |||
| | |||
|{{CiteCat|SATB}} | |||
|- | |||
| | |||
|13 | |||
|''Ricercar'' | |||
|(untexted) | |||
| | |||
|(4vv) | |||
|- | |||
|11 | |||
|14 | |||
|''Ecce Maria genuit'' | |||
|[[Ecce Maria genuit]] | |||
|{{CiteCat|Circumcision}} | |||
|(5vv) | |||
|- | |||
|12 | |||
|15 | |||
|''[[Tu es Petrus a 5 (Hans Leo Hassler)|Tu es Petrus]]'' | |||
|[[Tu es Petrus]] | |||
|{{CiteCat|Peter & Paul}} | |||
|(5vv) | |||
|- | |||
|13 | |||
|16 | |||
|''[[Jubilate Deo omnis terra, servite Domino a 5 (Hans Leo Hassler)|Jubilate Deo]]'' | |||
|[[Psalm 100]]:1-4 | |||
| | |||
|{{CiteCat|SAATB}} or {{CiteCat|AATTB}} | |||
|- | |||
|14 | |||
|17 | |||
|''Plaude triumphalem'' | |||
| | |||
|{{CiteCat|Easter}} | |||
|(5vv) | |||
|- | |||
|15 | |||
|18 | |||
|''[[Veni sancte Spiritus (Hans Leo Hassler)|Veni sancte Spiritus]]'' | |||
|[[Veni sancte Spiritus (Antiphon)|Veni sancte Spiritus]] | |||
|{{CiteCat|Pentecost}} | |||
|{{CiteCat|SATTB}} | |||
|- | |||
|16 | |||
|19 | |||
|''[[Gaudent in coelis (Hans Leo Hassler)|Gaudent in coelis animae]]'' | |||
|[[Gaudent in coelis]] | |||
|{{CiteCat|Common of Martyrs}} | |||
|{{CiteCat|SATTB}} | |||
|- | |||
|17 | |||
|20 | |||
|''[[Exultate Deo (Hans Leo Hassler)|Exsultate Deo]]'' | |||
|[[Psalm 81]]:1-2 | |||
| | |||
|{{CiteCat|SSATB}} | |||
|- | |||
|18 | |||
|21 | |||
|''[[Alleluja, laudem dicite (Hans Leo Hassler)|Alleluja, laudem dicite]]'' | |||
|[[Alleluia. Laudem dicite]] | |||
| | |||
|{{CiteCat|SSATB}} | |||
|- | |||
|19 | |||
|22 | |||
|''[[Canite tuba (Hans Leo Hassler)|Canite tuba in Sion]]'' | |||
|[[Canite tuba]] | |||
|{{CiteCat|Advent IV}} | |||
|{{CiteCat|SSATB}} or {{CiteCat|SATTB}} | |||
|- | |||
|20 | |||
|23 | |||
|''[[Ad Dominum, cum tribularer (Hans Leo Hassler)|Ad Dominum, cum tribularer]]'' | |||
|[[Psalm 120]]:1-2 | |||
|{{CiteCat|Ordinary Time 8|Sunday within octave of Corpus Christi}} | |||
|{{CiteCat|SATTB}} or {{CiteCat|SATBB}} | |||
|- | |||
| | |||
|24 | |||
|''[[Miserere nostri, Domine (Hans Leo Hassler)|Miserere nostri, Domine]]'' | |||
|[[Psalm 123]]:3-4 | |||
| | |||
|{{CiteCat|SSAAB}} or {{CiteCat|AATTB}} | |||
|- | |||
|21 | |||
|25 | |||
|''[[O admirabile commercium (Hans Leo Hassler)|O admirabile commercium]]'' | |||
|[[O admirabile commercium]] | |||
|{{CiteCat|Circumcision}} | |||
|{{CiteCat|SATTBB}} | |||
|- | |||
|22 | |||
|26 | |||
|''[[Hodie completi sunt dies Pentecostes (Hans Leo Hassler)|Hodie completi sunt dies Pentecostes]]'' | |||
|[[Hodie completi sunt]] | |||
|{{CiteCat|Pentecost}} | |||
|{{CiteCat|SSATTB}} | |||
|- | |||
|23 | |||
|27 | |||
|''[[Surrexit pastor bonus (Hans Leo Hassler)|Surrexit Pastor bonus]]'' | |||
|[[Surrexit pastor bonus]] | |||
|{{CiteCat|Easter}} | |||
|{{CiteCat|SSATTB}} | |||
|- | |||
|24 | |||
|28 | |||
|''Conditor magni Genitorque'' | |||
| | |||
| | |||
|(6vv) | |||
|- | |||
|25 | |||
|29 | |||
|''Conditor coeli'' | |||
| | |||
| | |||
|(6vv) | |||
|- | |||
|26 | |||
|30 | |||
|''[[Exultavit cor meum (Hans Leo Hassler)|Exsultavit cor meum]]'' | |||
|1 Samuel 2:1-2 | |||
| | |||
|{{CiteCat|SSATTB}} | |||
|- | |||
|27 | |||
|31 | |||
|''Vincula dum Christus terit'' | |||
| | |||
|{{CiteCat|Easter}} | |||
|(6vv) | |||
|- | |||
|28 | |||
|32 | |||
|''[[Aeternus vere est solus Deus (Hans Leo Hassler)|Aeternus vere est solus Deus]]'' | |||
|(by [[Prosper of Aquitaine]]) | |||
|{{CiteCat|Trinity}} | |||
|{{CiteCat|SSATTB}} | |||
|- | |||
|29 | |||
|33 | |||
|''Usquequo Domine'' | |||
|[[Psalm 13]]:1-3a | |||
| | |||
|(6vv) | |||
|- | |||
|30 | |||
|34 | |||
|''Illumina oculos'' | |||
|[[Psalm 13]]:3b-6 | |||
| | |||
|(6vv) | |||
|- | |||
| | |||
|35 | |||
|''[[Domine Deus meus, ne, quaeso (Hans Leo Hassler)|Domine Deus meus, ne quaeso]]'' | |||
| | |||
| | |||
|{{CiteCat|AATTBB}} | |||
|- | |||
| | |||
|36 | |||
|''Beati omnes, qui timent Dominum'' | |||
|[[Psalm 128]] | |||
| | |||
|(6vv) | |||
|- | |||
|31 | |||
|37 | |||
|''[[O sacrum convivium (Hans Leo Hassler)|O sacrum convivium]]'' | |||
|[[O sacrum convivium]] | |||
|{{CiteCat|Corpus Christi}} | |||
|{{CiteCat|SSAATTB}} | |||
|- | |||
|32 | |||
|38 | |||
|''Angelicos cives'' | |||
| | |||
| | |||
|(7vv) | |||
|- | |||
| | |||
|39 | |||
|''[[Si bona suscepimus (Hans Leo Hassler)|Si bona suscepimus]]'' | |||
|Job 2:10, 1:21 | |||
|{{CiteCat|Office of the Dead}} | |||
|{{CiteCat|SSAATTTB}} | |||
|- | |||
|33 | |||
|40 | |||
|''Misericordias Domini'' | |||
|[[Psalm 89]]:1-3 | |||
| | |||
|(8vv) | |||
|- | |||
|34 | |||
|41 | |||
|''[[O Domine Jesu Christe (Hans Leo Hassler)|O Domine Jesu Christe]]'' | |||
|[[O Domine Jesu Christe, adoro te in cruce vulneratum]] | |||
|{{CiteCat|Passiontide}} | |||
|(8vv) | |||
|- | |||
|35 | |||
|42 | |||
|''Exaltabo te, Domine'' | |||
|[[Psalm 30]]:1-8 | |||
| | |||
|(8vv) | |||
|- | |||
|36 | |||
|43 | |||
|''Beati omnes, qui timent'' | |||
|[[Psalm 128]] | |||
| | |||
|(8vv) | |||
|- | |||
|37 | |||
|44 | |||
|[[A Domino factum est istud (Hans Leo Hassler)|''A Domino factum est istud'']] | |||
|[[Psalm 118]]:23-24 | |||
| | |||
|(8vv) | |||
|- | |||
|38 | |||
|45 | |||
|''[[Jubilate Deo omnis terra, psalmum dicite a 8 (Hans Leo Hassler)|Jubilate Deo omnis terra]]'' | |||
|[[Psalm 66]]:1-3 | |||
| | |||
|{{CiteCat|SSAATTBB}} | |||
|- | |||
|39 | |||
|46 | |||
|''Veni, Domine, et noli tardare'' | |||
|[[Veni Domine et noli tardare]] | |||
|{{CiteCat|Advent III}} | |||
|(8vv) | |||
|- | |||
|40 | |||
|47 | |||
|''Esse volens gaudere'' | |||
| | |||
| | |||
|(8vv) | |||
|- | |||
|41 | |||
|48 | |||
|''Laudate Dominum'' | |||
|[[Psalm 117]] | |||
| | |||
|(8vv) | |||
|- | |||
|42 | |||
|49 | |||
|''Aeterni sincera'' | |||
| | |||
| | |||
|(8vv) | |||
|- | |||
|43 | |||
|50 | |||
|''[[Tibi laus, tibi gloria (Hans Leo Hassler)|Tibi laus, tibi gloria]]'' | |||
|[[Tibi laus, tibi gloria]] | |||
|{{CiteCat|Trinity}} | |||
|{{CiteCat|SSAT.ATBB}} | |||
|- | |||
|44 | |||
|51 | |||
|''[[Miserere mei a 8 (Hans Leo Hassler)|Miserere mei, Deus]]'' | |||
|[[Psalm 51]] | |||
| | |||
|{{CiteCat|SSAATTBB}} | |||
|- | |||
| | |||
|52 | |||
|''Laudate Dominum de coelis'' | |||
|[[Psalm 148]]:1-6 | |||
| | |||
|(8vv) | |||
|- | |||
| | |||
|53 | |||
|''Laudate Dominum in sanctis ejus'' | |||
|[[Psalm 150]] | |||
| | |||
|(8vv) | |||
|- | |||
| | |||
|54 | |||
|''[[Venite exultemus Domino (Hans Leo Hassler)|Venite exultemus Domino]]'' | |||
|[[Psalm 95]]:1-4 | |||
| | |||
|{{CiteCat|SAATTTBB}} | |||
|- | |||
|45 | |||
|55 | |||
|''Canzon duodecimi toni'' | |||
|(untexted) | |||
| | |||
|(8vv) | |||
|- | |||
|46 | |||
|56 | |||
|''Canzon noni toni'' | |||
|(untexted) | |||
| | |||
|(8vv) | |||
|- | |||
|47 | |||
|57 | |||
|''Canzon. II. Pars'' | |||
|(untexted) | |||
| | |||
|(8vv) | |||
|- | |||
|48 | |||
|58 | |||
|''Angelus ad pastores ait'' | |||
|[[Angelus ad pastores ait]] | |||
|{{CiteCat|Christmas Day}} | |||
|(9vv) | |||
|- | |||
|49 | |||
|59 | |||
|''[[Sancta et immaculata (Hans Leo Hassler)|Sancta et immaculata]]'' | |||
|[[Sancta et immaculata virginitas|Sancta et immaculata]] | |||
|{{CiteCat|Midnight Mass|Matins of Christmas}} | |||
|{{CiteCat|SATTB.ATTBB}} | |||
|- | |||
|50 | |||
|60 | |||
|''Sancta Maria'' | |||
| | |||
|St. Mary the Virgin | |||
|(10vv) | |||
|- | |||
| | |||
|61 | |||
|''[[Omnes gentes, plaudite (Hans Leo Hassler)|Omnes gentes, plaudite]]'' | |||
|[[Psalm 47]] | |||
| | |||
|{{CiteCat|SSAAT.ATTBB}} or {{CiteCat|SSATB.ATBBB}} | |||
|- | |||
|51 | |||
|62 | |||
|''[[Cantate Domino a 12 (Hans Leo Hassler)|Cantate Domino]]'' | |||
|[[Psalm 96]]:1-4 | |||
| | |||
|{{CiteCat|SSAT.SATB.ATBB}} | |||
|- | |||
|52 | |||
|63 | |||
|''[[Domine, Dominus noster a 12 (Hans Leo Hassler)|Domine, Dominus noster]]'' | |||
|[[Psalm 8]] | |||
| | |||
|(12vv) | |||
|} | |||
{{top}} | |||
==Works at CPDL== | |||
{{MultiPubList|yr,seq,gen,subg,vo,voices|1601}} | |||
{{mdl}} | |||
'''1612''' | |||
{{MultiPubList|yr,seq,gen,subg,vo,voices|1612}} | |||
{{btm}} | |||
[[Category:Music publications]] | [[Category:Music publications]] |
Revision as of 13:09, 15 June 2019
Title: Sacri concentus, quatuor, 5, 6, 7, 8, 9, 10 & 12 vocum.
Composer: Hans Leo Hassler
Publication date and place: 1601 in Nuremberg.
Description: Hassler's Sacri concentus was published in Nuremberg in 1601 and reissued with additions in 1612. All of the works were edited by Joseph Auer in Denkmaler deutscher Tonkunst XXIV-XXV (Leipzig, 1906).
List of Works
Works at CPDL
|
1612
|