Sacrorum hymnorum liber primus (Georg Rhau): Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
(Created publication page) |
(Corrected Descr) |
||
(10 intermediate revisions by 4 users not shown) | |||
Line 1: | Line 1: | ||
'''Title:''' Sacrorum hymnorum liber primus. Centum & triginta quatuor Hymnos continens, ex optimis quibusqu. Authoribus musicis collectus, Inter quos primi artifices in hac aeditione sunt, Thomas Stoltzer, Henricus Finck, Arnoldus de Bruck, et alij quidam. | '''Title:''' Sacrorum hymnorum liber primus. Centum & triginta quatuor Hymnos continens, ex optimis quibusqu. Authoribus musicis collectus, Inter quos primi artifices in hac aeditione sunt, Thomas Stoltzer, Henricus Finck, Arnoldus de Bruck, et alij quidam. | ||
''' | '''Compiler – Editor:''' [[Georg Rhau]] | ||
'''First''' {{PubDatePlace|1542|in Wittenberg| }} | |||
{{Descr|}} | |||
{{#ExtWeb: | |||
*[https://imslp.org/wiki/Sacrorum_hymnorum%2C_Book_1_(Rhau%2C_Georg) Corresponding IMSLP page] | |||
*[http://mdz-nbn-resolving.de/urn:nbn:de:bvb:12-bsb00081817-2 BSB: SACRORVM HYMNORVM LIBER PRIMVS]}} | |||
==List of Works== | ==List of Works== | ||
{|class="wikitable sortable" | |||
|- | |||
!Title | |||
!Composer | |||
!No | |||
!Season | |||
|- | |||
|Accende lumen sensibus | |||
|{{LastNameLink|Virgilius|Haugk|nolink=1}} | |||
|54||In die Pentecostes | |||
|- | |||
|Ad caenam agni providi | |||
|{{LastNameLink|Virgilius|Haugk|nolink=1}} | |||
|46||In festo S. Pascae | |||
|- | |||
|Adesto nunc Ecclesiae | |||
|{{LastNameLink|Arnold von Bruck}} | |||
|24||In Quadragesima | |||
|- | |||
|Alvus tumescit virginis à 5 | |||
|{{LastNameLink|Thomas|Stoltzer}} | |||
|5||In vigilia Natalis Domini | |||
|- | |||
|Angelum pacis Michael | |||
|{{LastNameLink|Virgilius|Haugk|nolink=1}} | |||
|100||De S. Michaele | |||
|- | |||
|Anna regum progenies | |||
|{{LastNameLink|Thomas|Stoltzer}} | |||
|86||De S. Anna | |||
|- | |||
|Audi benigne conditor | |||
|{{LastNameLink|Arnold von Bruck}} | |||
|22||In Quadragesima | |||
|- | |||
|Aurea luce | |||
| | |||
|79||De S. Petro et Paulo | |||
|- | |||
|Ave maris stella | |||
|{{LastNameLink|Thomas|Stoltzer}} | |||
|25||Annunciationis Mariae | |||
|- | |||
|Beata quoque agmina | |||
|{{LastNameLink|Thomas|Stoltzer}} | |||
|102||Omnium Sanctorum | |||
|- | |||
|Beata quoque agmina à 5 | |||
|{{LastNameLink|Thomas|Stoltzer}} | |||
|103||Omnium Sanctorum | |||
|- | |||
|Beatus auctor seculi | |||
|{{LastNameLink|Thomas|Stoltzer}} | |||
|7||In die Natalis Domini | |||
|- | |||
|Beatus auctor seculi à 5 | |||
|{{LastNameLink|Nicolaus|Kropstein|nolink=1}} | |||
|10||In die Natalis Domini | |||
|- | |||
|Ceduntur gladiis | |||
|{{LastNameLink|Balthasar|Resinarius}} | |||
|120||De Martyribus | |||
|- | |||
|Christe qui lux es et dies | |||
|{{LastNameLink|Thomas|Stoltzer}} | |||
|17||In Quadragesima | |||
|- | |||
|Christe qui lux est et dies | |||
| | |||
|20||In Quadragesima | |||
|- | |||
|Christe redemptor omnium | |||
|{{LastNameLink|Heinrich|Finck}} | |||
|101||Omnium Sanctorum | |||
|- | |||
|Clamat anus cum jubilo | |||
|{{LastNameLink|Thomas|Stoltzer}} | |||
|81||Visitationis Mariae | |||
|- | |||
|Conditor alme syderum | |||
|{{LastNameLink|Thomas|Stoltzer}} | |||
|1||In Adventu Domini | |||
|- | |||
|Confestim montes adiit Elisabet | |||
|{{LastNameLink|Thomas|Stoltzer}} | |||
|82||Visitationis Mariae | |||
|- | |||
|Conscendit jubilans laetus ad aethera | |||
|{{LastNameLink|Thomas|Stoltzer}} | |||
|49||In Ascensione Domini | |||
|- | |||
|Costi regis nata Christo Deo grata | |||
| | |||
|109||De Sa. Catharina | |||
|- | |||
|Crux fidelis inter omnes | |||
| | |||
|35||De Passione Domini | |||
|- | |||
|Cui luna sol et omnia | |||
|{{LastNameLink|Thomas|Stoltzer}} | |||
|93||Assumptionis Mariae | |||
|- | |||
|Cuius magnifica est generatio à 5 | |||
|{{LastNameLink|Heinrich|Finck}} | |||
|98||Nativitatis Mariae | |||
|- | |||
|Cuius sacrata viscera à 5 | |||
|{{LastNameLink|Andreas|Capellus|nolink=1}} | |||
|83||Visitationis Mariae | |||
|- | |||
|Defensor noster aspice | |||
|{{LastNameLink|Heinrich|Isaac}} | |||
|19||In Quadragesima | |||
|- | |||
|Deo Patri sit gloria | |||
| | |||
|60||De S. Trinitate | |||
|- | |||
|Deus tuorum militum | |||
|{{LastNameLink|Balthasar|Resinarius}} | |||
|121||De Martyribus | |||
|- | |||
|Domus pudici pectoris | |||
|{{LastNameLink|Heinrich|Finck}} | |||
|9||In die Natalis Domini | |||
|- | |||
|Egressus eius a patre | |||
| | |||
|6||In vigilia Natalis Domini | |||
|- | |||
|Festum nunc celebre magnaque gaudia | |||
| | |||
|48||In Ascensione Domini | |||
|- | |||
|Fit porta Christi pervia | |||
|{{LastNameLink|Heinrich|Finck}} | |||
|30||Annunciationis Mariae | |||
|- | |||
|Foena jacere pertulit | |||
|{{LastNameLink|Thomas|Stoltzer}} | |||
|8||In die Natalis Domini | |||
|- | |||
|Gaude visceribus mater in intimis | |||
| | |||
|96||Nativitatis Mariae | |||
|- | |||
|Genitori genitoque laus et jubilatio | |||
|{{LastNameLink|Heinrich|Finck}} | |||
|67||De Corpore Christi | |||
|- | |||
|Genus superni luminis | |||
|{{LastNameLink|Thomas|Stoltzer}} | |||
|27||Annunciationis Mariae | |||
|- | |||
|Genus superni luminis | |||
|{{LastNameLink|Heinrich|Finck}} | |||
|29||Annunciationis Mariae | |||
|- | |||
|Gloria tibi Domine | |||
|{{LastNameLink|Heinrich|Finck}} | |||
|28||Annunciationis Mariae | |||
|- | |||
|Haec Deum coeli | |||
|{{LastNameLink|Thomas|Stoltzer}} | |||
|13||In Purificatione Mariae | |||
|- | |||
|Haec Deum coeli à 5 | |||
|{{LastNameLink|Jacob|Obrecht}} | |||
|16||In Purificatione Mariae | |||
|- | |||
|Haec nitet sicut lilium | |||
| | |||
|114||De S. Barbara | |||
|- | |||
|Haec vaga mundi gaudia | |||
| | |||
|113||De S. Barbara | |||
|- | |||
|Hic nempe mundi gaudia | |||
|{{LastNameLink|Heinrich|Finck}} | |||
|122||De Martyribus | |||
|- | |||
|Hoc in templo summe Deus | |||
|{{LastNameLink|Thomas|Stoltzer}} | |||
|130||De dedicatione vel Ecclesia | |||
|- | |||
|Hostis Herodes impie | |||
|{{LastNameLink|Wolfgang|Grefinger}} | |||
|11||In Epiphania Domini | |||
|- | |||
|Iam lucis orto sydere | |||
| | |||
|133||Dominicis Diebus | |||
|- | |||
|In cuius nunc praeconia | |||
|{{LastNameLink|Thomas|Stoltzer}} | |||
|108||De San. Elizabet | |||
|- | |||
|In suprema nocte caenae | |||
|{{LastNameLink|Thomas|Stoltzer}} | |||
|64||De Corpore Christi | |||
|- | |||
|Inventor rutili dux bonae luminis | |||
| | |||
|38||In vigilia Pascae | |||
|- | |||
|Iste confessor Domini sacratus | |||
|{{LastNameLink|Heinrich|Finck}} | |||
|123||De Confessoribus | |||
|- | |||
|Janitor coeli | |||
|{{LastNameLink|Thomas|Stoltzer}} | |||
|80||De S. Petro et Paulo | |||
|- | |||
|Jesu Christe auctor vitae | |||
|{{LastNameLink|Heinrich|Finck}} | |||
|84||De S. Maria Magdalena | |||
|- | |||
|Jesu corona virginum | |||
|{{LastNameLink|Heinrich|Finck}} | |||
|125||De Virginibus | |||
|- | |||
|Jesu corona virginum | |||
|{{LastNameLink|Balthasar|Resinarius}} | |||
|128||De Virginibus | |||
|- | |||
|Jesu quadragenariae | |||
|{{LastNameLink|Arnold von Bruck}} | |||
|23||In Quadragesima | |||
|- | |||
|Jesus Christus nostra salus | |||
|{{LastNameLink|Thomas|Stoltzer}} | |||
|71||De Corpore Christi | |||
|- | |||
|Jesus Christus nostra salus à 5 | |||
| | |||
|73||De Corpore Christi | |||
|- | |||
|Lavacra puri gurgitis | |||
|{{LastNameLink|Thomas|Pöpel}} | |||
|12||In Epiphania Domini | |||
|- | |||
|Nobis natus nobis datus | |||
|{{LastNameLink|Thomas|Stoltzer}} | |||
|63||De Corpore Christi | |||
|- | |||
|Nobis natus nobis datus à 5 | |||
|{{LastNameLink|Thomas|Stoltzer}} | |||
|69||De Corpore Christi | |||
|- | |||
|Nobis natus nobis datus à 5 | |||
|{{LastNameLink|Andreas|Capellus|nolink=1}} | |||
|70||De Corpore Christi | |||
|- | |||
|Non ex virilis semine | |||
|{{LastNameLink|Thomas|Stoltzer}} | |||
|4||In vigilia Natalis Domini | |||
|- | |||
|Novum sydus emicuit | |||
|{{LastNameLink|Heinrich|Finck}} | |||
|107||De San. Elizabet | |||
|- | |||
|Nunc in excelsis Dominus refulgens | |||
| | |||
|42||In festo S. Pascae | |||
|- | |||
|Nunctius celso veniens olympo | |||
| | |||
|76||De S. Joanne Baptista | |||
|- | |||
|Nunctius celso veniens olympo | |||
| | |||
|78||De S. Joanne Baptista | |||
|- | |||
|O crux ave spes unica | |||
|{{LastNameLink|Arnold von Bruck}} | |||
|32||De Passione Domini | |||
|- | |||
|O gloriosa domina | |||
|{{LastNameLink|Virgilius|Haugk|nolink=1}} | |||
|94||Assumptionis Mariae | |||
|- | |||
|O lux beata trinitas | |||
| | |||
|58||De S. Trinitate | |||
|- | |||
|O lux beata trinitas | |||
|{{LastNameLink|Andreas|Capellus|nolink=1}} | |||
|61||De S. Trinitate | |||
|- | |||
|O quam sanctus panis iste | |||
|{{LastNameLink|Heinrich|Finck}} | |||
|72||De Corpore Christi | |||
|- | |||
|O salutaris hostia | |||
| | |||
|74||De Corpore Christi | |||
|- | |||
|O vere digna hostia | |||
|{{LastNameLink|Simon|Cellarius|nolink=1}} | |||
|47||In festo S. Pascae | |||
|- | |||
|Oculi somnum capiant à 5 | |||
| | |||
|21||In Quadragesima | |||
|- | |||
|Oramus Domine conditor inclyte | |||
|{{LastNameLink|Thomas|Stoltzer}} | |||
|50||In Ascensione Domini | |||
|- | |||
|Pange lingua gloriosi | |||
|{{LastNameLink|Josquin des Prez}} | |||
|62||De Corpore Christi | |||
|- | |||
|Pange lingua gloriosi | |||
|{{LastNameLink|Ludwig|Senfl}} | |||
|66||De Corpore Christi | |||
|- | |||
|Pange lingua gloriosi à 5 | |||
|{{LastNameLink|Ludwig|Senfl}} | |||
|68||De Corpore Christi | |||
|- | |||
|Pasca quo victor rediens ab imo | |||
| | |||
|41||In festo S. Pascae | |||
|- | |||
|Patris sapientia veritas divina (I) | |||
|{{LastNameLink|Ludwig|Senfl}} | |||
|36||De Passione Domini | |||
|- | |||
|Patris sapientia veritas divina (II) | |||
| | |||
|37||De Passione Domini | |||
|- | |||
|Pontifex Sixtus monuit | |||
| | |||
|87||De S. Laurentio | |||
|- | |||
|Precamur sancte Domine | |||
|{{LastNameLink|Heinrich|Finck}} | |||
|18||In Quadragesima | |||
|- | |||
|Preciosam margaritam stellamque | |||
| | |||
|85||De S. Maria Magdalena | |||
|- | |||
|Presta hoc genitor optime maxime | |||
|{{LastNameLink|Matthias|Eckel}} | |||
|51||In Ascensione Domini | |||
|- | |||
|Primum virtutes igneae | |||
|{{LastNameLink|Thomas|Stoltzer}} | |||
|104||Omnium Sanctorum | |||
|- | |||
|Procul recedant somnia | |||
| | |||
|132||Dominicis Diebus | |||
|- | |||
|Quae virgo peperit | |||
|{{LastNameLink|Thomas|Stoltzer}} | |||
|97||Nativitatis Mariae | |||
|- | |||
|Quam devorarat improbus | |||
| | |||
|45||In festo S. Pascae | |||
|- | |||
|Quarta et sexta feria | |||
|{{LastNameLink|Thomas|Stoltzer}} | |||
|112||De San. Nicloao | |||
|- | |||
|Quem senex justus Simeon | |||
| | |||
|14||In Purificatione Mariae | |||
|- | |||
|Quem terra pontus aethera | |||
|{{LastNameLink|Thomas|Stoltzer}} | |||
|92||Assumptionis Mariae | |||
|- | |||
|Qui condolens interitu | |||
|{{LastNameLink|Thomas|Pöpel}} | |||
|2||In Adventu Domini | |||
|- | |||
|Qui pace Christi affluens à 5 | |||
|{{LastNameLink|Thomas|Stoltzer}} | |||
|106||De Sancto Martino | |||
|- | |||
|Qui paracletus diceris à 6 | |||
|{{LastNameLink|Adam|Rener}} | |||
|57||In die Pentecostes | |||
|- | |||
|Qui paracletus diceris donum Dei | |||
|{{LastNameLink|Thomas|Stoltzer}} | |||
|53||In die Pentecostes | |||
|- | |||
|Qui pascis inter lilia | |||
|{{LastNameLink|Andreas|Capellus|nolink=1}} | |||
|126||De Virginibus | |||
|- | |||
|Qui pius prudens humilis | |||
|{{LastNameLink|Thomas|Stoltzer}} | |||
|124||De Confessoribus | |||
|- | |||
|Qui vagitus infantiae | |||
|{{LastNameLink|Thomas|Stoltzer}} | |||
|111||De San. Nicloao | |||
|- | |||
|Quo Christus invictus Leo | |||
|{{LastNameLink|Thomas|Stoltzer}} | |||
|44||In festo S. Pascae | |||
|- | |||
|Quocunque pergis virgines sequuntur | |||
|{{LastNameLink|Thomas|Stoltzer}} | |||
|127||De Virginibus | |||
|- | |||
|Quod chorus vatum | |||
|{{LastNameLink|Heinrich|Finck}} | |||
|15||In Purificatione Mariae | |||
|- | |||
|Quod Eva tristis abstulit | |||
|{{LastNameLink|Heinrich|Finck}} | |||
|95||Assumptionis Mariae | |||
|- | |||
|Quorum praecepto subditur | |||
|{{LastNameLink|Heinrich|Finck}} | |||
|117||De Apostolis | |||
|- | |||
|Rex Christe factor omnium | |||
|{{LastNameLink|Johann|Walter}} | |||
|34||De Passione Domini | |||
|- | |||
|Sanctorum meritis | |||
|{{LastNameLink|Heinrich|Finck}} | |||
|119||De Martyribus | |||
|- | |||
|Sit laus Deo patri | |||
| | |||
|26||Annunciationis Mariae | |||
|- | |||
|Sprevit hic mundi | |||
|{{LastNameLink|Thomas|Stoltzer}} | |||
|89||De S. Laurentio | |||
|- | |||
|Tantum ergo sacramentum | |||
| | |||
|65||De Corpore Christi | |||
|- | |||
|Te adorandam, te crucem vivificam | |||
| | |||
|99||De Sancta Cruce | |||
|- | |||
|Te lucis ante terminum | |||
| | |||
|131||Dominicis Diebus | |||
|- | |||
|Te mane laudum carmine | |||
|{{LastNameLink|Thomas|Stoltzer}} | |||
|59||De S. Trinitate | |||
|- | |||
|Trinitas sancta unitasque firma | |||
|{{LastNameLink|Thomas|Stoltzer}} | |||
|134||Dominicis Diebus | |||
|- | |||
|Triumphat ille splendide | |||
| | |||
|43||In festo S. Pascae | |||
|- | |||
|Tu cum virgineo mater | |||
|{{LastNameLink|Heinrich|Finck}} | |||
|90||Assumptionis Mariae | |||
|- | |||
|Tu cum virgineo mater à 5 | |||
|{{LastNameLink|Thomas|Stoltzer}} | |||
|91||Assumptionis Mariae | |||
|- | |||
|Tu tuo laetos famulos | |||
| | |||
|40||In festo S. Pascae | |||
|- | |||
|Urbs beata Jerusalem | |||
|{{LastNameLink|Balthasar|Resinarius}} | |||
|129||De dedicatione vel Ecclesia | |||
|- | |||
|Uritur postquam latus omne | |||
| | |||
|88||De S. Laurentio | |||
|- | |||
|Ut charitatis spiritu | |||
| | |||
|105||De Sancto Martino | |||
|- | |||
|Ut cum judex advenerit à 5 | |||
| | |||
|118||De Apostolis | |||
|- | |||
|Ut queant laxis | |||
| | |||
|75||De S. Joanne Baptista | |||
|- | |||
|Ut queant laxis | |||
| | |||
|77||De S. Joanne Baptista | |||
|- | |||
|Veni creator spiritus | |||
|{{LastNameLink|Heinrich|Finck}} | |||
|52||In die Pentecostes | |||
|- | |||
|Veni creator spiritus à 5 | |||
|{{LastNameLink|Heinrich|Finck}} | |||
|55||In die Pentecostes | |||
|- | |||
|Veni creator spiritus à 6 | |||
| | |||
|56||In die Pentecostes | |||
|- | |||
|Veni redemptor gentium | |||
|{{LastNameLink|Heinrich|Finck}} | |||
|3||In vigilia Natalis Domini | |||
|- | |||
|Vexilla regis prodeunt | |||
|{{LastNameLink|Simon|Cellarius|nolink=1}} | |||
|31||De Passione Domini | |||
|- | |||
|Vexilla regis prodeunt | |||
|{{LastNameLink|Wilhelm|Breitengraser}} | |||
|33||De Passione Domini | |||
|- | |||
|Victrix sapientum | |||
| | |||
|110||De Sa. Catharina | |||
|- | |||
|Vita sanctorum decus angelorum | |||
| | |||
|39||In festo S. Pascae | |||
|- | |||
|Vos secli justi judices | |||
|{{LastNameLink|Thomas|Stoltzer}} | |||
|115||De Apostolis | |||
|- | |||
|Vos secli justi judices | |||
| | |||
|116||De Apostolis | |||
|} | |||
==Works at CPDL== | ==Works at CPDL== | ||
{{MultiPubList| | {{MultiPubList|seq,com,gen,subg,vo,voices,yr|1542}} | ||
[[Category:Music publications]] | [[Category:Music publications]] | ||
[[Category:Music facsimiles]] | [[Category:Music facsimiles]] |
Latest revision as of 20:15, 27 October 2021
Title: Sacrorum hymnorum liber primus. Centum & triginta quatuor Hymnos continens, ex optimis quibusqu. Authoribus musicis collectus, Inter quos primi artifices in hac aeditione sunt, Thomas Stoltzer, Henricus Finck, Arnoldus de Bruck, et alij quidam.
Compiler – Editor: Georg Rhau
First Publication date and place: 1542 in Wittenberg.
Description:
External websites:
List of Works
Title | Composer | No | Season |
---|---|---|---|
Accende lumen sensibus | Haugk, Virgilius | 54 | In die Pentecostes |
Ad caenam agni providi | Haugk, Virgilius | 46 | In festo S. Pascae |
Adesto nunc Ecclesiae | Arnold von Bruck | 24 | In Quadragesima |
Alvus tumescit virginis à 5 | Stoltzer, Thomas | 5 | In vigilia Natalis Domini |
Angelum pacis Michael | Haugk, Virgilius | 100 | De S. Michaele |
Anna regum progenies | Stoltzer, Thomas | 86 | De S. Anna |
Audi benigne conditor | Arnold von Bruck | 22 | In Quadragesima |
Aurea luce | 79 | De S. Petro et Paulo | |
Ave maris stella | Stoltzer, Thomas | 25 | Annunciationis Mariae |
Beata quoque agmina | Stoltzer, Thomas | 102 | Omnium Sanctorum |
Beata quoque agmina à 5 | Stoltzer, Thomas | 103 | Omnium Sanctorum |
Beatus auctor seculi | Stoltzer, Thomas | 7 | In die Natalis Domini |
Beatus auctor seculi à 5 | Kropstein, Nicolaus | 10 | In die Natalis Domini |
Ceduntur gladiis | Resinarius, Balthasar | 120 | De Martyribus |
Christe qui lux es et dies | Stoltzer, Thomas | 17 | In Quadragesima |
Christe qui lux est et dies | 20 | In Quadragesima | |
Christe redemptor omnium | Finck, Heinrich | 101 | Omnium Sanctorum |
Clamat anus cum jubilo | Stoltzer, Thomas | 81 | Visitationis Mariae |
Conditor alme syderum | Stoltzer, Thomas | 1 | In Adventu Domini |
Confestim montes adiit Elisabet | Stoltzer, Thomas | 82 | Visitationis Mariae |
Conscendit jubilans laetus ad aethera | Stoltzer, Thomas | 49 | In Ascensione Domini |
Costi regis nata Christo Deo grata | 109 | De Sa. Catharina | |
Crux fidelis inter omnes | 35 | De Passione Domini | |
Cui luna sol et omnia | Stoltzer, Thomas | 93 | Assumptionis Mariae |
Cuius magnifica est generatio à 5 | Finck, Heinrich | 98 | Nativitatis Mariae |
Cuius sacrata viscera à 5 | Capellus, Andreas | 83 | Visitationis Mariae |
Defensor noster aspice | Isaac, Heinrich | 19 | In Quadragesima |
Deo Patri sit gloria | 60 | De S. Trinitate | |
Deus tuorum militum | Resinarius, Balthasar | 121 | De Martyribus |
Domus pudici pectoris | Finck, Heinrich | 9 | In die Natalis Domini |
Egressus eius a patre | 6 | In vigilia Natalis Domini | |
Festum nunc celebre magnaque gaudia | 48 | In Ascensione Domini | |
Fit porta Christi pervia | Finck, Heinrich | 30 | Annunciationis Mariae |
Foena jacere pertulit | Stoltzer, Thomas | 8 | In die Natalis Domini |
Gaude visceribus mater in intimis | 96 | Nativitatis Mariae | |
Genitori genitoque laus et jubilatio | Finck, Heinrich | 67 | De Corpore Christi |
Genus superni luminis | Stoltzer, Thomas | 27 | Annunciationis Mariae |
Genus superni luminis | Finck, Heinrich | 29 | Annunciationis Mariae |
Gloria tibi Domine | Finck, Heinrich | 28 | Annunciationis Mariae |
Haec Deum coeli | Stoltzer, Thomas | 13 | In Purificatione Mariae |
Haec Deum coeli à 5 | Obrecht, Jacob | 16 | In Purificatione Mariae |
Haec nitet sicut lilium | 114 | De S. Barbara | |
Haec vaga mundi gaudia | 113 | De S. Barbara | |
Hic nempe mundi gaudia | Finck, Heinrich | 122 | De Martyribus |
Hoc in templo summe Deus | Stoltzer, Thomas | 130 | De dedicatione vel Ecclesia |
Hostis Herodes impie | Grefinger, Wolfgang | 11 | In Epiphania Domini |
Iam lucis orto sydere | 133 | Dominicis Diebus | |
In cuius nunc praeconia | Stoltzer, Thomas | 108 | De San. Elizabet |
In suprema nocte caenae | Stoltzer, Thomas | 64 | De Corpore Christi |
Inventor rutili dux bonae luminis | 38 | In vigilia Pascae | |
Iste confessor Domini sacratus | Finck, Heinrich | 123 | De Confessoribus |
Janitor coeli | Stoltzer, Thomas | 80 | De S. Petro et Paulo |
Jesu Christe auctor vitae | Finck, Heinrich | 84 | De S. Maria Magdalena |
Jesu corona virginum | Finck, Heinrich | 125 | De Virginibus |
Jesu corona virginum | Resinarius, Balthasar | 128 | De Virginibus |
Jesu quadragenariae | Arnold von Bruck | 23 | In Quadragesima |
Jesus Christus nostra salus | Stoltzer, Thomas | 71 | De Corpore Christi |
Jesus Christus nostra salus à 5 | 73 | De Corpore Christi | |
Lavacra puri gurgitis | Pöpel, Thomas | 12 | In Epiphania Domini |
Nobis natus nobis datus | Stoltzer, Thomas | 63 | De Corpore Christi |
Nobis natus nobis datus à 5 | Stoltzer, Thomas | 69 | De Corpore Christi |
Nobis natus nobis datus à 5 | Capellus, Andreas | 70 | De Corpore Christi |
Non ex virilis semine | Stoltzer, Thomas | 4 | In vigilia Natalis Domini |
Novum sydus emicuit | Finck, Heinrich | 107 | De San. Elizabet |
Nunc in excelsis Dominus refulgens | 42 | In festo S. Pascae | |
Nunctius celso veniens olympo | 76 | De S. Joanne Baptista | |
Nunctius celso veniens olympo | 78 | De S. Joanne Baptista | |
O crux ave spes unica | Arnold von Bruck | 32 | De Passione Domini |
O gloriosa domina | Haugk, Virgilius | 94 | Assumptionis Mariae |
O lux beata trinitas | 58 | De S. Trinitate | |
O lux beata trinitas | Capellus, Andreas | 61 | De S. Trinitate |
O quam sanctus panis iste | Finck, Heinrich | 72 | De Corpore Christi |
O salutaris hostia | 74 | De Corpore Christi | |
O vere digna hostia | Cellarius, Simon | 47 | In festo S. Pascae |
Oculi somnum capiant à 5 | 21 | In Quadragesima | |
Oramus Domine conditor inclyte | Stoltzer, Thomas | 50 | In Ascensione Domini |
Pange lingua gloriosi | Josquin des Prez | 62 | De Corpore Christi |
Pange lingua gloriosi | Senfl, Ludwig | 66 | De Corpore Christi |
Pange lingua gloriosi à 5 | Senfl, Ludwig | 68 | De Corpore Christi |
Pasca quo victor rediens ab imo | 41 | In festo S. Pascae | |
Patris sapientia veritas divina (I) | Senfl, Ludwig | 36 | De Passione Domini |
Patris sapientia veritas divina (II) | 37 | De Passione Domini | |
Pontifex Sixtus monuit | 87 | De S. Laurentio | |
Precamur sancte Domine | Finck, Heinrich | 18 | In Quadragesima |
Preciosam margaritam stellamque | 85 | De S. Maria Magdalena | |
Presta hoc genitor optime maxime | Eckel, Matthias | 51 | In Ascensione Domini |
Primum virtutes igneae | Stoltzer, Thomas | 104 | Omnium Sanctorum |
Procul recedant somnia | 132 | Dominicis Diebus | |
Quae virgo peperit | Stoltzer, Thomas | 97 | Nativitatis Mariae |
Quam devorarat improbus | 45 | In festo S. Pascae | |
Quarta et sexta feria | Stoltzer, Thomas | 112 | De San. Nicloao |
Quem senex justus Simeon | 14 | In Purificatione Mariae | |
Quem terra pontus aethera | Stoltzer, Thomas | 92 | Assumptionis Mariae |
Qui condolens interitu | Pöpel, Thomas | 2 | In Adventu Domini |
Qui pace Christi affluens à 5 | Stoltzer, Thomas | 106 | De Sancto Martino |
Qui paracletus diceris à 6 | Rener, Adam | 57 | In die Pentecostes |
Qui paracletus diceris donum Dei | Stoltzer, Thomas | 53 | In die Pentecostes |
Qui pascis inter lilia | Capellus, Andreas | 126 | De Virginibus |
Qui pius prudens humilis | Stoltzer, Thomas | 124 | De Confessoribus |
Qui vagitus infantiae | Stoltzer, Thomas | 111 | De San. Nicloao |
Quo Christus invictus Leo | Stoltzer, Thomas | 44 | In festo S. Pascae |
Quocunque pergis virgines sequuntur | Stoltzer, Thomas | 127 | De Virginibus |
Quod chorus vatum | Finck, Heinrich | 15 | In Purificatione Mariae |
Quod Eva tristis abstulit | Finck, Heinrich | 95 | Assumptionis Mariae |
Quorum praecepto subditur | Finck, Heinrich | 117 | De Apostolis |
Rex Christe factor omnium | Walter, Johann | 34 | De Passione Domini |
Sanctorum meritis | Finck, Heinrich | 119 | De Martyribus |
Sit laus Deo patri | 26 | Annunciationis Mariae | |
Sprevit hic mundi | Stoltzer, Thomas | 89 | De S. Laurentio |
Tantum ergo sacramentum | 65 | De Corpore Christi | |
Te adorandam, te crucem vivificam | 99 | De Sancta Cruce | |
Te lucis ante terminum | 131 | Dominicis Diebus | |
Te mane laudum carmine | Stoltzer, Thomas | 59 | De S. Trinitate |
Trinitas sancta unitasque firma | Stoltzer, Thomas | 134 | Dominicis Diebus |
Triumphat ille splendide | 43 | In festo S. Pascae | |
Tu cum virgineo mater | Finck, Heinrich | 90 | Assumptionis Mariae |
Tu cum virgineo mater à 5 | Stoltzer, Thomas | 91 | Assumptionis Mariae |
Tu tuo laetos famulos | 40 | In festo S. Pascae | |
Urbs beata Jerusalem | Resinarius, Balthasar | 129 | De dedicatione vel Ecclesia |
Uritur postquam latus omne | 88 | De S. Laurentio | |
Ut charitatis spiritu | 105 | De Sancto Martino | |
Ut cum judex advenerit à 5 | 118 | De Apostolis | |
Ut queant laxis | 75 | De S. Joanne Baptista | |
Ut queant laxis | 77 | De S. Joanne Baptista | |
Veni creator spiritus | Finck, Heinrich | 52 | In die Pentecostes |
Veni creator spiritus à 5 | Finck, Heinrich | 55 | In die Pentecostes |
Veni creator spiritus à 6 | 56 | In die Pentecostes | |
Veni redemptor gentium | Finck, Heinrich | 3 | In vigilia Natalis Domini |
Vexilla regis prodeunt | Cellarius, Simon | 31 | De Passione Domini |
Vexilla regis prodeunt | Breitengraser, Wilhelm | 33 | De Passione Domini |
Victrix sapientum | 110 | De Sa. Catharina | |
Vita sanctorum decus angelorum | 39 | In festo S. Pascae | |
Vos secli justi judices | Stoltzer, Thomas | 115 | De Apostolis |
Vos secli justi judices | 116 | De Apostolis |
Works at CPDL
No. | Title | Composer | Genre | Subgenre | Vo. | Voices | Year |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Conditor alme siderum | Thomas Stoltzer | Sacred | Motets | 4 | SATB | 1542 |
2 | Qui condolens interitu | Thomas Pöpel | Sacred | Motets | 4 | SATB | 1542 |
3 | Veni redemptor gentium | Heinrich Finck | Sacred | Motets | 4 | SATB | 1542 |
4 | Non ex virili semine | Thomas Stoltzer | Sacred | Office hymns | 4 | ATBB | 1542 |
5 | Alvus tumescit virginis | Thomas Stoltzer | Sacred | Motets | 5 | SATTB | 1542 |
6 | Egressus ejus a patre / Puer natus | Anonymous | Sacred | Motets | 5 | SATTB | 1542 |
7 | Beatus auctor seculi | Thomas Stoltzer | Sacred | Motets | 4 | SATB | 1542 |
10 | Beatus auctor seculi | Nicolaus Kropstein | Sacred | Hymns | 5 | SSATB | 1542 |
11 | Hostis Herodes impie | Wolfgang Grefinger | Sacred | Office hymns | 4 | SATB | 1542 |
12 | Lavacra puri gurgitis | Thomas Pöpel | Sacred | Office hymns | 4 | SATB | 1542 |
13 | Haec Deum cœli Dominumque | Thomas Stoltzer | Sacred | Hymns | 4 | SATB | 1542 |
14 | Quem senex iustus Simeon | Anonymous | Sacred | Hymns | 4 | SATB | 1542 |
15 | Qvod chorus vatum venerandus olim | Heinrich Finck | Sacred | Hymns | 4 | SATB | 1542 |
16 | Haec Deum caeli | Jacob Obrecht | Sacred | Motets | 5 | SSATB | 1542 |
17 | Christe qui lux es et dies | Thomas Stoltzer | Sacred | Hymns | 4 | SATB | 1542 |
18 | Precamur sancte Domine | Heinrich Finck | Sacred | Hymns | 4 | ATTB | 1542 |
19 | Defensor noster aspice | Heinrich Isaac | Sacred | Hymns | 4 | ATTB | 1542 |
20 | Christe qui lux es et dies | Heinrich Isaac | Sacred | Hymns | 4 | SATB | 1542 |
21 | Oculi somnum capiant | Heinrich Isaac | Sacred | Hymns | 5 | SATBB | 1542 |
22 | Audi benigne conditor | Arnold von Bruck | Sacred | Hymns | 4 | SATB | 1542 |
23 | Iesu quadragenariae | Arnold von Bruck | Sacred | Hymns | 4 | SATB | 1542 |
24 | Adesto nunc Ecclesiae | Arnold von Bruck | Sacred | Hymns | 4 | SATB | 1542 |
25 | Ave maris stella | Thomas Stoltzer | Sacred | Motets | 4 | ATBB | 1542 |
59 | Te mane laudum carmine | Thomas Stoltzer | Sacred | Office hymns | 4 | SATB | 1542 |
67 | Genitori genitoque | Heinrich Finck | Sacred | Liturgical music | 4 | SATB | 1542 |
68 | Pange lingua | Ludwig Senfl | Sacred | Office hymns | 5 | SSATB | 1542 |
69 | Nobis natus, nobis datus a 5 | Thomas Stoltzer | Sacred | Eucharistic songs | 5 | SSATB | 1542 |
101 | Christe redemptor omnium | Heinrich Finck | Sacred | Motets | 4 | SATB | 1542 |
107 | Novum sidus emicuit | Heinrich Finck | Sacred | Liturgical music | 4 | SATB | 1542 |
117 | Quorum praecepto subditur | Heinrich Finck | Sacred | Motets | 4 | SATB | 1542 |
119 | Sanctorum meritis | Heinrich Finck | Sacred | Hymns | 4 | SATB | 1542 |
122 | Hic nempe mundi gaudia | Heinrich Finck | Sacred | Hymns | 4 | SATB | 1542 |
123 | Iste confessor | Heinrich Finck | Sacred | Office hymns | 4 | SATB | 1542 |
125 | Iesu corona virginum | Heinrich Finck | Sacred | Office hymns | 4 | SATB | 1542 |
7-8 | A solis ortus cardine | Thomas Stoltzer | Sacred | Office hymns | 4 | SATB | 1542 |
9 | Domus pudici pectoris | Heinrich Finck | Sacred | Office hymns | 4 | SATB | 1542 |
71 | Jesus Christus nostra salus | Thomas Stoltzer | Sacred | Motets | 4 | SATB | 1542 |
72 | O quam sanctus panis iste | Heinrich Finck | Sacred | Office hymns | 4 | SATB | 1542 |
73 | Iesus Christus nostra salus | Anonymous | Sacred | Office hymns | 5 | SATTB | 1542 |
74 | O salutaris hostium | Anonymous | Sacred | Office hymns | 4 | SATB | 1542 |
84 | Jesu Christe, auctor vitae | Heinrich Finck | Sacred | Liturgical music | 4 | SATB | 1542 |
89 | Sprevit hic mundi | Thomas Stoltzer | Sacred | Motets | 4 | ATBB | 1542 |
90 | Tu cum virgineo mater | Heinrich Finck | Sacred | Office hymns | 4 | SATB | 1542 |
95 | Quod Eve tristis abstulit | Heinrich Finck | Sacred | Office hymns | 4 | SATB | 1542 |
98 | Cuius magnifica est | Heinrich Finck | Sacred | Office hymns | 5 | SATBB | 1542 |